מעבר לתפריט ראשי מעבר לתפריט תחתון

איך מעצבים נעלי ילדים? רמז: זה מתחיל באינסטגרם

ההשראה מתחילה באינסטגרם: כך מעצבים נעלי ילדים

איך נשארים עם אצבע על הדופק האופנתי, מי משפיע על העיצוב ולמה חשוב שתהיה כרית ג׳ל בנעל? הצצה לסטודיו העיצוב של נעלי פפאיה

כמו לא מעט מהפכים אופנתיים בשנים האחרונות, גם הטרנד החם של אופנת נעלי הילדים התחיל באינסטגרם של בת משפחת קרדשיאן. הפעם זו הייתה קיילי ג׳נר, שהחלה להלביש את בתה הקטנה, סטורמי, בהדפסים מנומרים. התמונות הפכו מיד לוויראליות, מעצבים התחרו ביניהם על האפשרות לקצור ראשונים את הפירות – וחברות אופנה ברחבי העולם מיהרו לעצב ולייצר נעליים עם הדפסים מנומרים בשלל סוגים: סניקרס, בובה או סנדל.

הישראלים השמרנים יחסית בהנעלת ילדים אמנם נמצאים כמעט תמיד עונה אחת אחרי שאר העולם, אבל זה לא אומר שהשפעות השינוי לא מתחילים לבצבץ גם כאן. בלוגריות ואימהות צעירות כמו נטלי דדון מאמצות במהירות את האופנות החדשות מעבר לים – ומהן הבשורה עוברת מהר לכל האימהות שעוקבות אחריהן. את התוצאות של השינוי הזה אפשר כבר לראות על המדפים בחנויות.

אז איך מעצבים נעלי ילדים? לדברי מריה רוסיאן פרחי, המעצבת הראשית של נעלי פפאיה, התהליך מתחיל בכלל בתהליך של חשיבה. "אני יושבת בסטודיו ומתחילה בתוך הראש שלי לתכנן את הנעל הבאה שאני רוצה לעצב", היא משתפת באחורי הקלעים של העבודה. "אם בעבר המידה וצבע הנעל היו הגורמים החשובים ביותר, כיום נכנסים לשיקולים גם הסוליה, הרפידה וחלקים נוספים שעוזרים לנעל להיות נוחה ובריאה בצעד הראשון – השלב הקריטי שבו ילדים לומדים ללכת וזקוקים ליציבות".

אז איך מתכננים ומעצבים כל חלק בנעל? ביקשנו מרוסיאן פרחי לשתף אותנו בתהליך, חלק אחרי חלק. הנה מה שהיא סיפרה לנו.

הגפות:בא לי להיות בקנזס

תפקידן של הגפות (החלק העליון של הנעל) הוא פונקציונלי למדי: לכסות את הרגל. אבל אם בעבר החלק הזה היה חסר ייחוד ואופי, היום היצירתיות בגפות מתבטאת בצבעוניות, בהדפסים או אפילו בשם הדגם. כך, למשל, מציעה פפאיה נעליים בשמות כמו ״באלי״ ו״קנזס״, על שם מקומות שהיינו רוצים לבקר בהם. 

״בהרבה מקרים החלקים האלה עוברים שינויים במהלך העבודה״, אומר רוסיאן פרחי. ״בחדר העיצוב חושבים על משהו אחד ובסוף מתקבלת תוצאה שונה לגמרי. מפסלים את הסוליה, עושים מדידות על גלופה עשויה עץ בצורת רגל ואז על רגליים אמיתיות של ילדים״.

הסוליה אף היא צריכה להיות פונקציונלית בראש ובראשונה. אלא שגם כאן היצירתיות באה לידי ביטוי בנגיעות קטנות שקשורות לעולמות הילדים. אחת מנעלי הספורט של החברה נקראת ״דניאל אורות״ – שילוב של שמו של מעצב הנעל והאורות שנדלקים כשהסוליה נוגעת בקרקע. סוליה אחרת נקראת ״טינקרבל״ על שם הפיה מפיטר פן. 

רפידת הג'ל:להיות רכה כמו ענן

בגפה של כל נעל צעד ראשון שלנו, יש רפידת ג׳ל בעקב. הרפידה מותאמת למבנה הרגליים הקטנות של ילדים והופכת את ההליכה לחוויה נוחה ונטולת זעזועים. מדובר בפיתוח ייחודי של פפאיה.

עיצוב אפילו ברפידה: ללכת עם חד קרן

החלק שעליו דורכים כל יום, כל היום - אלפי צעדים. הרפידה צריכה להיות נעימה ככל האפשר, וגם עמידה מאוד. אבל היא לא חייבת להיות אפורה ומשעממת. גם כאן מוסיפה רוסלן פרחי אפשרות להדפסים ילדים אהובים – כמו ארנב, חתול או חד קרן.

הלשון:לעטוף טוב טוב את הרגל

הלשון היא חלק חשוב בעיקר בנעליים סגורות כמו נעלי ספורט או נעליים חורפיות. תפקידה המרכזי הוא לעטוף היטב את הרגל, אבל גם אותה ניתן למתג או לעצב בתפרים יצירתיים כדי להפוך אותה ליותר מגניבה. 

תוספות: מהדפסים של זברה עד ניטים

להיטים נוכחיים נוספים הם הדפסים – משובצים מנומרים וזברות. כמו גם חומרים מבריקים עד כדי שהם ממש נראים כמו מראה. לא משנה על איזו גזרה או איזה סוג של נעל. עיצוב מנומר הוא קלאסיקה שכרגע נוכחת בכל עונה, אבל בחורף 2020, חוזרות גם

המשבצות וכן סגנון גותי – ניטים ושחור.